15 Ekim 2016 Cumartesi

KÜRŞAT TUNCEL, “ANADOLU’NUN FAHRİ BASIN HEMŞEHRİSİDİR” /

BURDUR GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI KÜRŞAT TUNCEL:  “ANADOLU’NUN FAHRİ BASIN HEMŞEHRİSİDİR”

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel, merhum gazeteci yazar İsa Kayacan’ı anma mesajı yayınladı.
Yazılı olarak anma mesajı yayınlayan Başkan Tuncel, “Anadolu basınının yılmaz savunucusu hemşehrimiz Gazeteci-Yazar İsa Kayacan’ı vefatının ikinci yıl dönümünde büyük bir saygı ve minnetle anıyoruz… Fahri Profesör İsa Kayacan; Anadolu’nun fahri basın hemşehrisidir. Gazetecidir, yazardır, şairdir ve araştırmacıdır. Edebiyatımızın hemen hemen her alanında kalemini oynatmış, sanat, edebiyat gibi konularda birçok yapıtlar Türk edebiyatına kazandırmıştır. Örneğin öykü, masal, tarih, roman, tiyatro, müzik, halk bilimi, biyografi, şiir, deneme, folklor, araştırma, röportaj gibi konularda kitaplar hazırlayıp yayınlanmış ve eserlerini aldığı binlerce kitaplarla birlikte Türkiye’nin birçok kütüphanelerine armağan etmiştir.1943 yılı Tefenni Ece doğumlu Kayacan’ın yazıları Türkiye’nin pek çok yerinde iller ve ilçelerde yayımlanan yerel günlük gazetelerde ve dergilerde yayımlanmış, İsa Kayacan ismi Anadolu basını, yerel basınla özdeşleşmiştir. Anadolu’nun yanı sıra Türk Dünyası ile Azerbaycan coğrafyasıyla, Iraklı Türkmenlerle yakından ilgilenen Burdur’un yetiştirdiği kültür adamı, Cemiyetimizin üyesi İsa Kayacan’ı, bir kez daha rahmetle anıyoruz.” Dedi.
PROF. DR. İSA KAYACAN “TÜRK KÜLTÜRÜNE HİZMET” ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI
Anadolu Basını’nın Duayenlerinden, Edebiyat - Kültür ve Sanat öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan, aramızdan ayrılışının ikinci (2.) yıldönümünde anılacak.
Kültür ve Sanat Haberi
Anadolu Basını’nın Duayenlerinden, Edebiyat - Kültür ve Sanat öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan, aramızdan ayrılışının ikinci (2.) yıldönümünde anılacak.
Kayacan, kurucu üyesi olduğu “Kerkük Kültür Derneği ile Türk Dünyası Kültür-Sanat Plâtformu” Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci; Basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada: “Unutulmayan dostumuz İsa Kayacan’ı unutmadık ve unutmayacağız. Sadece anmakla da kalmayacağız. Bu bağlamda, Dernek yönetim kurulumuz, aldığı bir kararla, bu yıldan itibaren “İsa Kayacan; Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri” verecektir” dedi.
Daha önce duyurulduğu üzere İsa Kayacan’ı Anma Programı ve “Ödül Töreni”, 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 14 00 de İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Merkez binasında yapılacaktır.
BU YILIN 
ÖDÜL SAHİPLERİ:
Küzeci, bu yılın ödül sahiplerini de açıkladı. Buna göre:
1.Kayacan’ın sağlığında geniş kapsamlı bir araştırma yaparak, “Destanlaşan Köylü İsa Kayacan” adlı eseri yazan: Mustafa CEYLAN,
2.Kayacan’ın kurduğu Ece Haber Ajansı’nı yürüten, Kayacan’la ilgili web sitelerini kuran ve yöneten, O’nun çalışmalarını, eser ve hizmetlerini bütün dünyaya yayan, duyuran ve bu misyonunu aralıksız sürdüren; Yakın dostu, gazeteci-yazar: Mustafa Nevruz SINACI,
3.Başta Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyasına İsa Kayacan’ın çalışmalarının duyurulması, eserleriyle tanıtılmasında yazıları ile ışık tutan bilim insanı, yazar:  Prof. Dr. Tamilla ALİYEVA (Azerbaycan),
4.Görev yaptığı Gazete ve Dergilerde, İsa Kayacan ve önerdiği arkadaşlarının yazılarına kucak açan; Yeni Gazeteci, Şair ve Yazarların yetişmesine ve gelişmesine önderlik eden kadim Kayacan dostu: Gazeteci Ahmet TEKEŞ
ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder