19 Haziran 2014 Perşembe

KİTAPLARIMI TİTİZLİKLE BASAN MİTHAT MAKAL YOK ARTIK, Ünal Şöhret Dirlik

KONUK YAZAR:
KİTAPLARIMI TİTİZLİKLE BASAN
MİTHAT MAKAL YOK ARTIK
                                                                                    Ünal Şöhret Dirlik
Yıl 1996…Kitap yayınlamak için bir kenara beş-on kuruş kıstırabildim.Sen Şimdi güneyde I-II ve Fethiye Bilmeceleri’ni mazırladım.İş matbaaya kaldı. Bir gün Tahir Kutsi Makal aradı. “Nasılsın? Ne yapıyorsun?”dan sonra söz benim kitaplara sıra geldi. “Konya’da güzel baskı yapan bir matbaa varmış, bir arkadaş önerdi. Oraya gideceğim” dedim. Tahir Kutsi bir telefon numarası veriyorum, yaz dedi ve”0 258 2614840”ı yazdırdı. Nu benim matbaacı kardeşim Mithat’tır.Ben İzmir’e doğru gidiyorum, anlaşırsınız.” Diye de ekledi.
Telefonlaştık, Mithat’la sözleştik. Bir gün Kızılbelli öğretmen Yılmaz Özkan’la ver elini Den,zli” dedik. Bayramyeri’nde İzmirlioğlu İşhanı’nda Matbaası ve Ofisi vardı Oturup konuştuk. Sen Şimdi Güneyde II’nin basımının içine Fethiye Bilmecelerini de dahil etti ve güzel bir fiat söyledi.Tokalaştık. Yürmi gün sonra benim kitaplarım kago ile geldi.Pırıl pırıl baskılı, itinayla ciltlenmiş ve içinde dört  tane de özel cilt yapılmış kitabım vardı, kitaplığımın bir köşesinde saklar dururum.
1997’de “Fethiye’de Halk İnanışları” ki Folklor Kurumundan 2000 yılında ödül almama neden olmuştu. 1998’de Fethiye’li Gülüyor araştırmamı, daha sonra İncirköy İncirköy’ı ve diğerlerini hep Mithat bastı. Fethiye’de Söylenen maniler kalınca bir kitap oldu, ederi 2500 liraydı. Ben teslim etmeye gittiğimde 100 liracık bir para vermiştim. Yine pırıl pırıl baskılı kitap geldi. hiç param yoktu. Fetav’daki görevli arkadaşlarım hatırlarlar süper lotodan 2800TL. para çıkmaz mı? Hemen Mithat’a postaladım. Hani ne derler “Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş” diye.
            Fethiye belediye başkanı Behçet Saatcı’ya götürdüm, çok beğendi. Bazı kitaplarımıın basımını belediyenin üstlenmesini sağladı. Mithat daha  çok kitaplarımı yayınladı En son ortak hazırladığımız “Anılarda Tahir Kutsi Makal” kitabı ve benim “Sanatta 60. Yıl Dost Şiirleri” kitabımı yayınladı, 16 Haziran 2012 günü Oğuz Ofset’in bahçesinde Denizlili dostlarla ve Tahir Kutsi’nin kardeşleriyle güzel bir günde tanıtımını yaptık. Mithat dimdik ayakta idi.
5/6 Elim 2013 günleri Acıpayam’ın Oğuz köyünde Tahir Kutsi için okunan Mevlüt’e katıldık. Sonra belediye tarafından yeniden düzenlenmekte olan Tahir Kuysi Makal Parkını gezdik. Akşam da Tahir Kutsi Makal’ı şiirleriyle, kitaplarıyla, fıkralarıyla anlatarak güzel bir geceye imza attık.
Ertesi gün Keloğlan mağarasına ve Kelekçi’deki Başpınar’a götürdüler bizi. Bu yıl yine yapacaktık. Ama Mithat  Makal 15 Haziran günü(Ağabeyinin öldüğü tarih)  hakka yürüdü. Oysa hazırlanmış kitapları vardı, neler neler yapacaktık.
“Ömür vadeye güymedi” derler bizim İncirköylüler, tıpkı öyle aldattı gitti bizi  Mithat. Geride hayırlı ve çalışkan iki matbaacı evlat ve güzel bir isim bıraktı. Niz dostlarını da öksüz koydu da gitti.
Allah’tan rahmet ve kederli ailesine, kardeşlerine baş sağlığı diliyorum.

İSA KAYACANIN EŞİNE YAZILAN AĞIT
Yine bu bölümde Mustafa Ceylan’ın kaleminden:
            İsa Kayacan’ın eşine ağıt
            “Aşkım ve heyecanım; en mübârek işimdin,
Ocağımı tüttüren sımsıcak ateşimdin,
Hayatımdın, eşimdin, her mevsim güneşimdin…
Şimdi karanlıktayım, çekilmiyor bu hayat,
Öksüz, yetim kalmışım, neredesin Sabahat?

Aklım gitti başımdan, döndüm çılgın deliye,
Bu zalim kara yazı bize yazılmış, niye?
Bekle ben de gelirim, belki gelen seneye…
Zaten kuşlar kanatsız, yaralanmıştır kırat,
Haydi tut ellerimden, neredesin Sabahat?
                                                                        Mustafa CEYLAN (Antalya-2002)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder